Belanský fašiang

Bursa – Fašiangy je obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou – Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40 dňový pôst (zavedený až koncom 4 st. kresťanskou cirkvou) až do Veľkého piatku. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Z obdobia Veľkej Moravy sa u nás v 9. storočí používal termín mjasopust (koniec jedenia mäsa pred pôstom). V Česku sa toto slovo zachovalo ako masopust, na Slovensku sme však neskôr prebrali nemecký názov fašiangy (fašangy).

Ako sa vraví iný kraj, iný mrav, tu to tiež platí. I keď sa tu vyskytujú aj spoločné črty. Fašiangy boli odjakživa symbolom veselosti, zábavy, hodovania a pitia.V obmedzenej podobe sa s oslavami fašiangov stretávame ešte takmer vo všetkých regiónoch Slovenska . V regióne Liptov sa na fašiang pražila praženica, na ktorú bola pozvaná celá dedina. Mládenci najprv týždeň pred zábavou chodili po dedine a pozývali dievčatá, ale aj starších. Pri tejto obchôdzke nezabudli pobrať vajíčka a slaninu. Praženicu väčšinou pripravovala richtárka, potom sa začínala zábava, na ktorej boli aj pražené šišky, karamel, závin, huspenina… V Honte bolo zvykom robiť pálenku. Chlapci chodili po dedine a vyberali zrno, taktiež spojené s obchôdzkami za dievčatami a pýtaním slaniny, klobásy. Všetko sa odnieslo na priadky, kde dievčatá pripravili pohostenie. Fašiangy sa končili v utorok o polnoci.

2012

Po šesť ročnej prestávke sa mladí z Bieleho Potoka rozhodli opäť oživiť dlhoročný zvyk a to tradičnú Fašiangovú bursu! Takú, aká bývala v obci po mnohé roky, to znamená fašiangová zábava – bursa trvajúca tri dni! Pomerne veľký záujem mladých mal za následok, že sa zišlo až 16 párov. Po 2 mesačnej príprave, zháňaní krojov, nácviku piesní, tancov a voľby richtára a richtárky, bolo všetko pripravené, aby sa mohlo začať!

02. marec 2019

10. február 2018

25. február 2017

06. február 2016

28. február 2014

08. február 2013

09. február 2002

Pridaj komentár